Jak się ubrać na ślub cywilny?

Obrączki ślubneŚlub cywilny był, przed podpisaniem konkordatu, uroczystością poprzedzającą ślub kościelny. Obecnie ślub cywilny jest zawierany przez osoby, które głównie ze względów religijnych, nie zamierzają bądź nie mogą zawrzeć związku małżeńskiego w kościele.

Zgodnie z zasadami savoir-vivre strój na uroczystość ślubu cywilnego powinien być elegancki i stonowany. W rzeczywistości strój ślubny zależy od gustu przyszłych małżonków i często również od charakteru danej uroczystości. Unika się jednak koloru czarnego. Wyjątkiem są męskie garnitury i, wspomniane wcześniej, mundury Niewskazany jest również kolor różowy. Panowie na ogół występują garniturach, lub w przypadku służb mundurowych i wojskowych - mundurach. Panie natomiast wybierają suknie wieczorowe i garsonki. Zdarzają się również panie zakładające na tę uroczystość suknie ślubne i typowe dla ślubów kościelnych welony.

Wskazane są bukiety ślubne lub pojedyncze kwiaty, jednakże Panie, które nie mają chęci na taką formę ozdoby mogą przypiąć sobie kwiatową ozdobę np. w formie bransoletki czy spinki do włosów lub w ogóle z niej zrezygnować. Dla panów kwiat w butonierce może stanowić równie gustowny dodatek co bukiet dla panny młodej. Ważne jest, by rośliny były świeże i pasowały do stroju. Aby uniknąć przykrej niespodzianki należy jednak sprawdzić czy na daną roślinę żadne z nowożeńców i ich świadków nie jest uczulone. Zgodnie ze staropolskim zwyczajem wiązankę ślubną należy spalić rok po ślubie, w celu zapewnienia szczęścia i dostatku młodej parze.

Nie jest z góry narzucone, jak powinna wyglądać bielizna ślubna w przypadku ślubu cywilnego. W tej materii nowożeńcy mają więc całkowitą dowolność formy i koloru. Ważne, by była niewidoczna, chyba, że uroczystość ślubna ma bardzo ekstrawagancki charakter. Biżuteria ślubna nie jest również ograniczona żadnymi normami. Dla panów tradycyjnie będzie to spinka do krawatu i spinki do mankietów, dla Pań natomiast dozwolone są wszystkie dostępne dodatki. I tu należy dodać, że według tradycji panna młoda w dniu ślubu powinna mieć na sobie coś białego, niebieskiego, pożyczonego, używanego i nowego - szczęście murowane.